Modlitwa do Maryi, Matki Kościoła

144. Wdzięczny za łaskę tego Synodu, zwracam się ku Maryi, Gwieździe ewangelizacji, aby u progu zbliżającego się trzeciego tysiąclecia zawierzyć Jej Afrykę i jej misję ewangelizacyjną. Kieruję do Niej myśli i uczucia wyrażone w modlitwie, którą ułożyli moi Bracia Biskupi na zakończenie obrad Synodu w Rzymie:

O Maryjo, Matko Boga i Matko Kościoła,

dzięki Tobie w dniu Zwiastowania,

u zarania nowych czasów,

cała ludzkość i wszystkie jej kultury

z radością odkryły, że są zdolne

przyjąć Ewangelię.

Dzisiaj, w przededniu nowej Pięćdziesiątnicy

Kościoła w Afryce, na Madagaskarze

i sąsiednich wyspach,

Lud Boży wraz ze swymi Pasterzami

zwraca się ku Tobie i razem z Tobą zanosi

błaganie:

niech wylanie Ducha Źwiętego sprawi,

by afrykańskie kultury

odznaczały się jednością i różnorodnością;

niech przemieni mieszkańców tego wielkiego

kontynentu

w wielkoduszne dzieci Kościoła,

który jest Rodziną Ojca,

wspólnotą braci Jego Syna

i obrazem Trójcy,

zalążkiem i początkiem na ziemi

tego wiecznego Królestwa,

które osiągnie swą pełnię

w Mieście zbudowanym przez Boga:

Mieście sprawiedliwości, pokoju i miłości.

W Jaunde, w Kamerunie, 14 września 1995, w święto Podwyższenia Krzyża Źwiętego, w siedemnastym roku mego Pontyfikatu.

Jan Paweł II, papież