Obecność w Afryce

Obecność w Afryce

W Afryce powstało nasze Zgromadzenie, w Afryce i z Afrykańczykami dzielimy się miłością Bożą. Każda z nas wstępując do Zgromadzenia wie, że na pewno miejscem jej pracy będzie kontynent afrykański. Nasz założyciel pragnął, aby z ludźmi rozmawiać w ich języku, jeść to co ludzie jedzą, ubierać się podobnie jak ludzie się ubierają. Dlatego do każdego kraju, gdzie przyjeżdżamy uczymy się języka lokalnego i poznajemy kulturę ludzi, wśród których żyjemy. Fascynuje nas poznawanie nowych zwyczajów. tam gdzie jesteśmy nawiązujemy kontakty z wyznawcami innych religii. Poprzez nasze zaangażowanie jesteśmy solidarne z kobietami afrykańskimi, których prawa nie są respektowane. W centrum naszej działalności jest również zaangażowanie we wspólnotę Kościoła, tworzącego się lub już istniejącego w ramach naszego posłannictwa misyjnego. Budujemy wspólnotę Kościoła z Afrykańczykami, integrując kulturę i zwyczaje do liturgii i życia we wspólnocie wiary.

W Afryce wykonujemy pracę zgodnie z naszym wykształceniem i istniejącymi potrzebami. Jesteśmy pielęgniarkami, nauczycielkami, lekarkami, prowadzimy centra promocji dla kobiet i młodzieży, odpowiedzialne jesteśmy za katechizacje w parafiach, w przygotowanie katechetów. Pracujemy również z osobami z tzw. marginesu społecznego.

Obecność Zgromadzenia w Afryce:  

 

 

Od 1869 r. Algieria

1882 Tunezja, 1894 Tanzania, 1895 Zair (DR Kongo), 1897 Sudan (dzisiaj Mali), 1899 Uganda, 1902 Zambia, 1906 Burundi, 1907 Kenia, 1909 Rwanda, 1911 Malawi, 1912 Górna Wolta (Burkina Faso), 1928 Ghana, 1938 Gwinea, 1972 Jemen (Półwysep Arabski), 1974 Etiopia, 1975 Mauretania, 1981 Czad, 1992 Mozambik.

Między nami są 52 rodzime powołania z Afryki, owoce Kościoła Misyjnego w Afryce. Nasze Zgromadzenie przygotowało do życia zakonnego pierwsze siostry z 23 afrykańskich zgromadzeń diecezjalnych, które obecnie, jako zupełnie samodzielne, liczą ponad 4 tys. członkiń.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *