ISTOTA
Celem grupy jest działanie na rzecz misji, organizowanie wparcia materialnego dla konkretnych miejsc, upowszechnianie wiedzy na temat kultury Afryki. Przygotowujemy wolontariuszy do wyjazdów misyjnych. Nasi wolontariusze byli już w Ghanie, Kenii i Tanzanii.
KOORDYNATOR
Koordynatorem grupy misyjnej był początkowo Marek Guzowski – wolontariusz misyjny w Ghanie (2003, razem z Katarzyną Zagrabą).
Następnie Żaneta Staniec z Kraśnika – absolwentka SGH w Warszawie, wolontariuszka misyjna (Kenia, lato 2006, Wolontariuszka Roku 2006 razem z Agnieszką Gacek)
A obecnie jest to Maria Łukowska z Zamościa, studentka prawa UMCS (Tanzania, 2007).
HISTORIA
Środowisko „Ducha” od wielu lat projektowało i realizowało działania na rzecz edukacji i pomocy misyjnej oraz rozwojowej.
Pierwszym etapem projektu misyjnego był kilkumiesięczny staż Magdaleny Rojek, lekarki po lubelskiej Akademii Medycznej, która w 2000 roku przez kilka miesięcy pomagała w hinduskim Jeevodaya w ośrodku szkolno-leczniczym dla dzieci dotkniętych trądem.
Drugi etap to misyjna podróż Katarzyny Zagraby (polonistka ze Świdnika) i inż. Marka Guzowskiego (specjalność światłowody) do Ghany, latem 2003 roku w ramach African Youth Project (organizowany przez ojców białych misjonarzy Afryki).
Także w 2003 roku w Oranie (północna Algieria) w placówce prowadzonej przez Siostry Białe Misjonarki Afryki przebywała Agnieszka Huszcz, lublinianka, teolog, związana z KSM.
Latem 2006 roku do Nairobi wyjechały Agnieszka Gacek i Żaneta Staniec. W stolicy Kenii przez trzy miesiące pracowały w slumsach i sierocińcu. Do wyjazdu przygotowywały się przez rok, uczestnicząc w zajęciach grupy misyjnej działającej przy Centrum Duszpasterstwa.
Trzy wakacyjne miesiące 2007 roku spędzili w Tanzanii Marysia Łukowska, Agnieszka Wnukowska i Paweł Cymerman, którzy pracowali z dziećmi zagrożonymi HIV/AIDS, w ośrodku Upendo Daima i ośrodku Shalom, odwiedzali też mieszkańców slumsów.
DZIAŁANIA
Głównym celem wolontariuszy jest przygotowanie się do wakacyjnych wyjazdów jako wolontariusze do krajów Afryki. Na spotkaniach zapoznają się z kulturą i historią tego pięknego kontynentu, poprzez spotkania z misjonarzami, wolontariuszami, którzy pracowali na placówkach misyjnych. Poznają problemy: sytuację kobiet afrykańskich, brak edukacji, AIDS, udział dzieci w konfliktach zbrojnych itp., aby później uwrażliwiać na nie innych.
Od ubiegłego roku wolontariusze pobierają lekcje języka suahili od s. Cecylii Bachalskiej z lubelskiej wspólnoty Sióstr Białych Misjonarek Afryki. Z siostrami grupa współpracuje ściśle na wielu frontach.
Grupa funkcjonuje także wtedy, gdy wyjazdy misyjne nie mogą dojść do skutku, skupiając się na działaniach charytatywnych, edukacyjnych i popularyzatorskich.
Wolontariusze starają się wspierać inicjatywy podejmowane w Polsce na rzecz misji i problemów, jakie dotykają kraje Afryki. Od początku istnienia Centrum Duszpasterstwa Młodzieży organizowane są zbiórki i loterie w Światowy Dzień Walki z Trądem (ostatnia niedziela stycznia).
Wolontariusze, którzy byli w Afryce, są gośćmi spotkań z młodzieżą i dziećmi (np. cykl „Afryko-kubańskie wędrówki po Lubelszczyźnie” w listopadzie 2006 roku), biorą udział w Kongresach Misyjnych organizowanych przez archidiecezję lubelską, przygotowują wystawy a nawet wydają książki („Afryka moje marzenie” Marka Guzowskiego).
W maju 2008 roku wolontariusze przygotowali plenerowy event Noc z Afryką.
Działania misyjne stara się wspierać całe środowisko Ducha, wyrazem tego była m.in. zbiórka na rzecz ośrodka dla chłopców Kanyakine w Tanzanii, rozpoczęta jeszcze w trakcie pobytu naszych wolontariuszy w Afryce.
Przeczytaj również:
Dekalog Misjonarza (wg Papieskich Dzieł Misyjnych)
Dodaj komentarz