Libia

Islamska organizacja prosi o interwencję Watykanu
Światowe Stowarzyszenie Wezwania Islamskiego (WICS) poprosiło Stolicę Apostolską, by włączyła się w pokojowe rozwiązanie kryzysu libijskiego – poinformował agencję FIDES bp Giovanni Innocenzo Martinelli OFM. Wikariusz apostolski Trypolisu spotkał się w 17 marca z sekretarzem generalnym tej muzułmańskiej organizacji. Libijczyk podziękował za obecność Kościoła katolickiego w jego ojczyźnie, a szczególnie za służbę wielu sióstr zakonnych pracujących w szpitalach. Ich zaangażowanie ma szczególne znaczenie w czasie kryzysu – powiedział sekretarz islamskiej organizacji. Natomiast bp Martinelli podkreślił, że konieczne jest znalezienie mediatora, by rozwiązać kryzysową sytuację w Libii. Dodał on, że w najbliższych dniach spodziewana jest tam misja Unii Afrykańskiej.

Stowarzyszenie Wezwania Islamskiego założył w Libii pułkownik Muamar Kadafi. Celem organizacji jest promocja islamu na innych kontynentach. Pierwszym zadaniem wyznaczonym przez założyciela jest islamizacja Europy. W ramach swej statutowej działalności Światowe Stowarzyszenie Wezwania Islamskiego włącza się w dialog międzyreligijny i jego członkowie gościli m.in. w Watykanie.

Zaniepokojenie sytuacją w Libii i solidarność z jej mieszkańcami wyraził Benedykt XVI podczas niedzielnego spotkania na Anioł Pański. W związku z podjętą tam międzynarodową interwencją wojskową Papież zaapelował o zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej.

„Niepokojące wieści nadchodzące w minionych dniach z Libii wzbudziły także u mnie żywe obawy i lęk – powiedział Papież. – Modliłem się szczególnie w tej intencji podczas tygodniowych rekolekcji. Teraz z głębokim niepokojem śledzę najnowsze wydarzenia i ogarniam modlitwą ludzi objętych dramatyczną sytuacją w tym kraju. Zwracam się z gorącym apelem do zwierzchników politycznych i wojskowych, by zadbali przede wszystkim o nienaruszalność i bezpieczeństwo obywateli oraz aby zapewnili dostęp do pomocy humanitarnej. Pragnę zapewnić ludność o mojej serdecznej bliskości. Proszę Boga, by horyzonty pokoju i zgody jak najszybciej otworzyły się przed Libią i całym regionem Północnej Afryki”.

źródło: Radio Watykańskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *