Egipt: nowy rząd

Kościół koptyjski w Egipcie jest rozczarowany składem nowego rządu. Jest w nim bowiem tylko jeden chrześcijański minister. „Taki skład gabinetu jest niesprawiedliwy wobec Koptów; liczyliśmy na znacznie liczniejszą ich reprezentację w rządzie” –  powiedział prezydentowi Mohamedowi Morsiemu bp Pachomiusz. Dodał, że liczył na przynajmniej czterech chrześcijańskich ministrów, proporcjonalnie do liczby Koptów żyjących w Egipcie.

Hierarcha skrytykował także siły porządkowe za brak interwencji w czasie niedawnych zamieszek na tle religijnym w miejscowości Dahshour koło Kairu. „Oskarżamy siły bezpieczeństwa o to, że stały z założonymi rękami” –  dodał biskup. W czasie zamieszek zginął muzułmanin, a 16 osób zostało rannych. Muzułmanie zaatakowali kościół i domy zamieszkane przez chrześcijan.

Koptowie czują się w Egipcie dyskryminowani. W ostatnich latach wielokrotnie byli celem śmiertelnych ataków. Według oceny strony kościelnej stanowią oni ok. 14 proc. 82-milionowego Egiptu. Źródła państwowe szacują jednak ich liczbę na 6 do 10 proc. W najnowszym raporcie Departamentu Stanu USA na temat wolności religijnej w świecie Waszyngton skrytykował m.in. Egipt za niepowstrzymanie przemocy wobec mniejszości koptyjskiej.

źródło: Radio watykańskie

Zobacz również:
                     Spotkanie misyjne 8 lutego 2020 r. u Sióstr Białych w Lublinie. W listopadzie
W dniach od 14 do 16 lutego w naszym domu miał miejsce weekend powołaniowy „Być
Pragnienia, te duże i te małe. Jak je nazwać? Jak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *