Egipt: nowy rząd

Kościół koptyjski w Egipcie jest rozczarowany składem nowego rządu. Jest w nim bowiem tylko jeden chrześcijański minister. „Taki skład gabinetu jest niesprawiedliwy wobec Koptów; liczyliśmy na znacznie liczniejszą ich reprezentację w rządzie” –  powiedział prezydentowi Mohamedowi Morsiemu bp Pachomiusz. Dodał, że liczył na przynajmniej czterech chrześcijańskich ministrów, proporcjonalnie do liczby Koptów żyjących w Egipcie.

Hierarcha skrytykował także siły porządkowe za brak interwencji w czasie niedawnych zamieszek na tle religijnym w miejscowości Dahshour koło Kairu. „Oskarżamy siły bezpieczeństwa o to, że stały z założonymi rękami” –  dodał biskup. W czasie zamieszek zginął muzułmanin, a 16 osób zostało rannych. Muzułmanie zaatakowali kościół i domy zamieszkane przez chrześcijan.

Koptowie czują się w Egipcie dyskryminowani. W ostatnich latach wielokrotnie byli celem śmiertelnych ataków. Według oceny strony kościelnej stanowią oni ok. 14 proc. 82-milionowego Egiptu. Źródła państwowe szacują jednak ich liczbę na 6 do 10 proc. W najnowszym raporcie Departamentu Stanu USA na temat wolności religijnej w świecie Waszyngton skrytykował m.in. Egipt za niepowstrzymanie przemocy wobec mniejszości koptyjskiej.

źródło: Radio watykańskie

Zobacz również:
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *