Trzech Króli

Trzech Króli – święto misjonarzy i dzieci zaangażowanych w misje

Misjonarze jak Trzej Królowie zostawili swoje domy i poszli. Dziś głoszą Ewangelię w blisko 100 krajach. Prostym SMS-em możemy pomóc ponad 2 tysiącom polskich misjonarzy. 6 stycznia to także Misyjny Dzień Dziecka.

Dzień solidarności z polskimi misjonarzami
Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, to dzień modlitw za polskich misjonarzy i okazja do wsparcia prowadzonych przez nich projektów. Tegorocznym obchodom dnia solidarności z polskimi misjonarzami towarzyszy hasło, nawiązujące do Roku Kapłańskiego: „Wierność Chrystusa – wierność misjonarza”. Jak wskazuje ks. Tomasz Atłas, sekretarz Komisji ds. Misji, z krajów misyjnych napływa coraz więcej próśb o kapłanów. Dlatego w tym roku w Polsce Komisja ds. Misji chce skupić się zachęcaniu kapłanów, którzy wahają się, czy podjąć pracę w krajach misyjnych.
Wszyscy, którzy już posługują na misjach potrzebują naszej modlitwy, aby nie ustać w tej drodze. – O misjonarzach pamiętamy zwykle przy okazji 6 stycznia, II Niedzieli Wielkiego Postu czy obchodzonego w październiku Tygodnia Misyjnego, tymczasem oni codziennie zmagają się z licznymi trudnościami – mówi ks. Atłas, zachęcając do modlitwy za misjonarzy.
Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina także o powszechnym obowiązku głoszenia Chrystusa i wspierania misji. W kościołach całej Polski zbierana będzie składka na rzecz misji. Środki uzyskane z niej przeznaczane są na wspieranie działalności polskich misjonarzy oraz na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej, gdzie odbywa się przygotowanie do pracy misyjnej.
Już 1 stycznia ruszyła kolejna edycja akcji „Misyjny SMS”. Dzięki niej będzie można wspomóc dzieła prowadzone przez polskich misjonarzy, wysyłając SMS o treści „Misje” na numer 72032 (koszt SMS-a to 2,44 zł z VAT). Operatorzy nie będą pobierać prowizji, stąd cała suma (potrącona o podatek VAT) przeznaczona zostanie na pomoc misjom. Telewizja Polska włączyła się w akcję wspierania misjonarzy poprzez emisję spotów informacyjnych.
Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2134 polskich misjonarzy. W tej liczbie jest 286 księży diecezjalnych (tzw. fideidonistów), 1147 księży i braci zakonnych, 660 sióstr zakonnych oraz 41 osób świeckich.
Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wspiera pracę ewangelizacyjną misjonarzy. Pomaga im też w budowie i utrzymaniu kościołów, ale i w prowadzeniu szpitali, szkół, przedszkoli i domów opieki, w walce z głodem i ubóstwem ludzi, wśród których żyją i pracują. Od 1984 r. Komisja prowadzi Centrum Formacji Misyjnej. Jego celem jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych (zwanych fideonistami), osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej. Centrum Formacji Misyjnej służy także swą gościnnością misjonarzom, przebywającym w Polsce.
W roku 2010 przypada 20. rocznica ogłoszenia encykliki misyjnej Jana Pawła II „Redemptoris Missio”. Obchodzić będziemy także 10. rocznicę działalności MIVA Polska, która pomaga w wyposażeniu misjonarzy w środki transportu, oraz 5. rocznicę istnienia Dzieła Pomocy Ad Gentes.

Misyjny Dzień Dziecka
Uroczystość Trzech Króli jest również Misyjnym Dniem Dzieci. Mali misjonarze spotykają się na modlitwie za swoich rówieśników w krajach misyjnych, wystawiają jasełka misyjne. W wielu diecezjach odbędzie się wówczas zakończenie i podsumowanie inicjatywy ?Kolędnicy Misyjni?, prowadzonej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Mali kolędnicy tym razem zbierali pieniądze na pomoc dla swoich rówieśników w Pakistanie.
Światowy Misyjny Dzień Dziecka ustanowił 61 lat temu papież Pius XII. Polskie dzieci po raz pierwszy obchodziły go w styczniu 1984 r.

źródło: Konferencja Episkopatu Polski

 

 

Zobacz również:
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *