Tanzania

Zjednoczona Republika Tanzanii (w j. suahili Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) położona we  wschodniej Afryce. Tanzania powstała z połączenia Tanganiki i Zanzibaru (dawnych kolonii: niemieckiej i potem brytyjskiej. Tanzania odzyskała niepodległość w 1964 roku bez przelewu krwi (Tanganika w 1961, Zanzibar 1964). Pierwszym prezydentem Tanzanii został  J. Nyerere (zmarły w 1999 roku). Obecnym Prezydentem jest Jakaya Kikwete.

Polityczną stolicą kraju jest Dodoma, ekonomiczną natomiast jest Dar-es Salaam. Liczba mieszkańców wynosi niecałe 40 mln. Walutą jest Szyling Tanzanijski. Średnia wieku życia wynosi około 50 lat. Republika Tanzanii od 1961 roku (jako Tanganika) jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W wyborach powszechnych wybierany jest prezydent oraz członkowie jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego (Bunge) na pięcioletnią kadencję. Prezydent powołuje premiera rządu oraz członków swojego gabinetu spośród parlamentarzystów. W liczącym 274 miejsc parlamencie, 37 miejsc zarezerwowanych jest dla kobiet, a 5 dla członków Izby Reprezentantów Zanzibaru.

W wyborach z 14 grudnia 2005 dominującą pozycję w parlamencie zdobyła partia Chama Cha Mapinduzi (Partia Rewolucji) zdobywając 70% poparcia w wyborach do Zgromadzenia Narodowego i 80% poparcia w wyborach prezydenckich.
Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Uniamwezi (wys. 900-1500 m), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. W obrębie rowów znajdują się najwyższe  masywy górskie, przeważnie wulkany: Kilimandżaro (5895 m, najwyższy w Afryce) i Meru (4565 m).

Na granicy z Ugandą  znajduje się Jezioro Wiktori, które jest największym  jeziorem Afryki. Wzdłuż zachodniej granicy z Kongo rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora zaliczane są do Wielkich Jezior Afrykańskich. Największa rzeka Tanzanii to Rufidżi. W Tanzanii jest wiele Parków Narodowych, do najbardziej znanych należą:  Park Narodowy Serengeti wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Ngorongoro, Manyara, Arusha. Tanzania graniczy z:  Burundi, Kenią, Malawi Mozambikiem, Rwandą,  Ugandą,  Zambią i  Demokratyczną Republiką Konga.

Tanzania jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki i świata. Ludzie żyją głownie z rolnictwa. W Tanzanii uprawia się: kawę, herbatę, bawełnę, nanercz zachodni, agawę sizalowa i goździki. Spośród wielu bogactw naturalnych kraju wydobywa się: diamenty, rubiny i szafiry, złoto, sól, gips, kaolin, fosforyty, rudy cyny i żelaza i węgiel kamienny. Ponadto znane są złoża rud uranu, niobu, miedzi, tytanu, wanadu oraz gazu ziemnego (na szelfie koło Dar es Salam i Mtwary). Park Narodowy Serengeti przyciąga co roku blisko 90 000 turystów.

W Tanzanii są trzy główne religie:
    Islam – 32%
    Chrześcijaństwo – 33%
    Religie animistyczne (pierwotne) – 35%

W Tanzanii używanych jest około 100 języków, głównie z rodziny bantu. W szkolnictwie podstawowym językiem wykładowym jest suahili, już od szkoły średniej językiem wykładowym jest angielski.
 
W kraju znajdują się 4 uniwersytety, w Dar es Salaam- państwowy, założony w 1961,  Tanzański Uniwersytet Otwarty założony w 1992, Międzynarodowy Uniwersytet Techniczny i Medyczny (International Medical and Technological University), założony w 1995 i Uniwersytet im. Huberta Kairuki (Hubert Kairuki Memorial University), założony w 1997. Obecnie rozwija się także dla osób świeckich Teologiczny Uniwerstytet w Morogoro prowadzony przez Księzy Salwatorianów. Prawie 2/3, a więc ponad 8,5 miliona dzieci jest pozbawionych praktycznie możliwości uczenia się.

 

 

 

Zobacz również:
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *