Styczeń 2018

 

O wolność religijną w Azji

BEZ PRAWA GŁOSU

Papież senior Benedykt XVI uczy nas, że godność człowieka „wyraża się w sposób szczególny
w podstawowym prawie do wolności religijnej w jej autentycznym znaczeniu i jej pełnej integralności”. Człowiek ma prawo budować swoje życie osobiste i społeczne w oparciu o Boga. Często jednak dochodzi do różnych form dyskryminacji religijnej, bądź to bezpośrednich prześladowań, innym razem bardziej wyrafinowanych, zakamuflowanych form ograniczenia tej wolności. Zwykle najbardziej cierpią mniejszości etniczne. Ci, którzy są mniej liczni, słabsi, ubożsi,często bez głosu, wystawieni są na szykany i prześladowania ze strony tych silniejszych,bardziej wpływowych albo tych przy władzy.

BEZ CZASU NA REFLEKSJĘ

W zeszłym roku pół miliona osób muzułmańskiej mniejszości Rohingya w Birmie, kraju
w większości buddyjskim, musiało uciekać do pobliskiego Bangladeszu. Birmańska armia,
w odwecie za ataki na posterunki sił bezpieczeństwa,paliła wioski i zabijała bezbronnych cywilów. Do dziś lud Rohingya pozostaje bez praw obywatelskich, nie mają prawa do edukacji, służby zdrowia, nie mogą legalnie pracować.

W Wietnamie okres Bożego Narodzenia dla wielu studentów jest czasem sesji egzaminacyjnej. Katoliccy studenci nie mają zatem możliwości przeżyć tego czasu spokojnie i refleksyjnie, skupiając się na przyjściu Syna Bożego na świat. Ich głowy zaprzątnięte są myślami o szkole
i egzaminach. Cieszą się, jeśli egzamin nie wypadnie im akurat24 grudnia, w wigilię Bożego Narodzenia. Przynajmniej mogą przygotować się do Pasterki.

Módlmy się, aby chrześcijanie, a także inne mniejszości religijne w krajach azjatyckich mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

TEKST: O. KRZYSZTOF MALEJKO SVD
źródło: http://missio.org.pl/

Zobacz również:
Papieska intencja powszechna na kwiecień 2020: Aby wszystkie osoby będące pod wpływem uzależnień uzyskały dobrą
Módlmy się, aby Kościół w Chinach trwał w wierności Ewangelii i wzrastał w jedności. Mimo
Módlmy się, aby krzyk braci migrantów, którzy wpadli w ręce pozbawionych skrupułów handlarzy ludzi, był słyszany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *