Siostra Lea Ackermann

Siostra Lea Ackermann – Siostra Misjonarka Afryki otrzymała tytuł doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Lucernie (Szwajcaria)

29 października 2008 roku w Lucernie s. Lea Ackermann została uhonorowana tytułem doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Lucernie wraz dwoma innymi osobami spoza tego uniwersytetu: doktor Iną Rosing za jej odkrycia medyczne w Kordylierach (Andy) i w Himalajach. Trzecią wyróżnioną osobą był prawnik George Muller.

Msza dziękczynna, w której uczestniczyło ponad dwieście osób, w tym duża liczba studentów, została odprawiona przez biskupa Martina Gachtera w kościele ojców Jezuitów.

Następnie odbyła się ceremonia w centrum kongresowym w Lucernie z udziałem ok. 500 osób. Uświetnił ją swoimi śpiewami w języku angielskim akademicki zespół  instrumentalno – muzyczny, wprowadzając wszystkich zebranych w atmosferę tego niezwykłego wydarzenia i przypominając sens zaangażowania na rzecz:

WOLNOŚCI, SPRAWIEDLIWOŚCI, POKOJU

Po przemówieniu doktora Rudolfa Stichweha, jeden z profesorów wygłosił wykład o wadze dialogu jako wymiarze fundamentalnym dla życia i praktyk chrześcijańskich. Otwartość i uwaga skierowana na innych są wciąż wartościami, które należy wprowadzać w życie, szczególnie w dialogu międzyreligijnym. Niezbędne jest połączenie wierności z postępem.

W kolejnym punkcie uroczystości głos zabrały osoby uhonorowane tytułem doktora Honoris Causa. Siostra Lea Ackermann przedstawiła swoje działania w Rwandzie, Kenii i w Niemczech na rzecz kobiet i dzieci zagrożonych prostytucją. Mówiła także o działaniach podejmowanych przez SOLWODI (Stowarzyszenie Pomocy Kobietom Prześladowanym) we współpracy z innymi żeńskimi zgromadzeniami zakonnymi i ludźmi dobrej woli.
Po południu na Uniwersytecie w Lucernie s. Lea opowiedziała o swojej drodze i swoim zaangażowaniu, dając świadectwo swojego powołania i wiary. Liczne pytania postawione przez audytorium pokazały jak wciąż bardzo aktualny pozostaje problem wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie.

 

 

 

Zobacz również:
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *