Polak biskupem w RPA

Ojciec Święty mianował 17 lipca ks. Adama Leszka Musiałka, sercanina, biskupem południowoafrykańskiej diecezji De Aar. Zastąpi on swego zakonnego współbrata, bp. Josepha Jamesa Potocnaka, którego rezygnację Papież przyjął z uwagi na wiek (w maju skończył 76 lat). Pracujący od 22 lat w RPA biskup nominat Musiałek przejdzie z dużej parafii na tereny misyjne.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy i gdzie odbędzie się sakra bp. Musiałka. Nominat powiedział Radiu Watykańskiemu, że za zawołanie biskupie chce obrać sercańską dewizę „Ecce venio” – Oto idę.

Biskup nominat Adam Leszek Musiałek pochodzi z Bolesławca k. Wielunia i ma 52 lata. Profesję zakonną w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego złożył w 1981 r., a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. Rok był następnie wikariuszem w Chmielowie, a przez następne dwa lata socjuszem magistra nowicjatu w Stopnicy. Do Republiki Południowej Afryki wyjechał w 1987 r., kolejno będąc tam proboszczem w De Aar, (1987-95), prowincjałem (1995-2001) i dyrektorem zakonnego domu studiów (2001-06). Od dwóch lat był proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu w Pietermaritzburgu, w archidiecezji durbańskiej.

Diecezja De Aar, której biskupem będzie ks. Musiałek, powstała w 1967 r. i jest sufraganią Kapsztadu. Obejmuje powierzchnię ponad 67 tys. km?, czyli obszar porównywalny z połączonymi województwami mazowieckim, małopolskim i podkarpackim. Mieszka tam 165 tys. ludzi, z których jedynie 5 824 jest katolikami. Diecezja De Aar ma osiem parafii, ośmiu księży i 27 sióstr zakonnych.

Ks. Adam Leszek Musiałek jest drugim Polakiem mianowanym w ciągu niespełna siedmiu miesięcy biskupem w RPA. 31 grudnia 2008 r. ordynariuszem Umzimkulu Benedykt XVI mianował tam paulina, Stanisława Jana Dziubę.

 

Źródło: Radio Watykańskie

 

 

 

 

Zobacz również:
Siostro Victorio, czy możesz nam coś o sobie powiedzieć? Moje imię - Victoria - zostało
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *