Pierwsze Siostry

Początki…

Dla Kardynała apostolski udział sióstr był zawsze bardzo istotny. „Pomimo całego zapału misjonarzy (księży), ich wysiłki nigdy nie przyniosą oczekiwanych owoców, jeśli nie pomogą im w tym kobiety apostołujące wśród kobiet”.

W 1867 r. straszliwy głód i towarzyszące mu epidemie zdziesiątkowały ludność Algierii. Setki, a później tysiące sierot przynoszono katolickim księżom i samemu arcybiskupowi, który przyjął je wszystkie i powierzył opiece księży i sióstr.

 

 

144 rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki

8 września 1869 r., czyli 144 lata temu, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, grupa 8 młodych dziewczyn z Bretanii przybyła do Algieru. Ich przyjazd był odpowiedzią na apel arcybiskupa Algieru kardynała Karola Lavigerie, który chciał ufundować nowe zgromadzenie misyjne pracujące w Afryce i dla Afryki. Rozumiał on doskonale, jak ważny jest apostolat pośród kobiet i widział jego przewodnią role dla zmiany społeczeństwa afrykańskiego. w czasie rejsu z Francji do Algierii młode siostry przeżyły straszne chwile, gdyż na morzu panowała wielka burza. Była to jakby zapowiedź tego, co czekało na nie w Afryce. Kiedy w dniu przybycia okryły, że są pierwszymi i jedynymi siostrami, które miały pracować na rzecz nowego zgromadzenia, jedna z nich wykrzyknęła: ”Cóż, jeśli jesteśmy tylko my, będzie zabawnie!” Czekała na nie niezwykle ciężka praca, ubóstwo i niewygody. Z Bretanii pochodziła także pierwsza przełożona generalna s. Marie Salome. Przybyła ona do Algieru w styczniu 1872 r. Przełożoną generalną została w 1882 r. Była dobrą wychowawczynią dla powierzonych jej opiece sierot, wymagającą, lecz miła i kochaną. Następnie z wielką mądrością i oddaniem kierował wspólnotą jako matka generalna.

Jak podczas pierwszej podróży, Siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki, często także dziś znajdują się w środku burzy, ale tak samo jak pionierki, kontynuują misję nie poddając się przeciwnościom w myśl słów Matki Marie Salome:

”Miłość do Chrystusa skłania nas do wielkich rzeczy i pragnienia tego, co doskonalsze.”

Zobacz archiwalne zdjęcia z życia Sióstr

Więcej o Algierii znajdziesz tutaj.

 

 

Zobacz również:
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH na SOBOTĘ MISYJNĄ 14 grudnia 2019, o godz.9.00 do domu SIÓSTR MISJONAREK
Wielki czerwony kościół. Prawie pusty w środku. Tu i tam ławki zajmują pojedynczy ludzie, wiercąc
Módlmy się, aby każdy kraj podjął konieczne kroki, by jego priorytetem stała się przyszłość ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *