Przemówieniem na lotnisku w Luandzie Papież objął nie tylko Angolę, lecz cały Czarny Ląd. „Z Luandy spoglądam na całą Afrykę – powiedział Benedykt XVI. – Żegnam się aż do października, gdy w Watykanie zbierzemy się na drugim Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów poświęconym temu kontynentowi, gdzie wcielone Słowo Boże znalazło schronienie. Obecnie proszę Boga, aby dał odczuć swą opiekę i pomógł niezliczonym uchodźcom i wysiedleńcom, którzy tułają się w nadziei na powrót do domu„.
Benedykt XVI podziękował władzom politycznym oraz instytucjom kościelnym Angoli za serdeczne przyjęcie. Zauważył, że spotkał się tam z Kościołem żywym, mimo trudności pełnym entuzjazmu. Wyraził mu uznanie za to, że głosi nadzieję i przyczynia się do pojednania. „Poznałem z bliska lud odważny, gotowy się odrodzić, pragnący mimo oporów i przeszkód budować przyszłość na drodze przebaczenia, sprawiedliwości i solidarności” – powiedział Papież. Zaapelował do pełniących funkcje publiczne, by mieli zawsze na względzie dobro wspólne. Wskazał potrzebę solidarności, również między krajami i kontynentami. Pozwoli ona na coraz sprawiedliwszy podział bogactw ziemi między wszystkich ludzi.
Papieskie podsumowanie podróży do Afryki

Benedykt XVI nawiązał też raz jeszcze do śmierci dwóch dziewcząt przed jego sobotnim (21 marca) spotkaniem z młodzieżą na stadionie w Luandzie. Zapewnił, że modli się za nie i wyraził nadzieję, że na przyszłość takich wypadków uda się uniknąć. Duże wrażenie na Papieżu zrobiło również spotkanie z chorymi w ośrodku im. kard. Légera w stolicy Kamerunu. Pozwoliło to także zobaczyć współpracę państwa i Kościoła, by ulżyć cierpiącym. Ponadto Ojciec Święty zwrócił uwagę, że obecna podróż była już dla niego okazją do udziału w pracach przygotowujących jesienny Synod Biskupów.
Przylot papieskiego samolotu na rzymskie lotnisko Ciampino spodziewany jest ok. godz. 18.00.
Źródło: Radio Watykańskie
Dodaj komentarz