Papież o współczesnym niewolnictwie: to zbrodnia przeciw ludzkości

bego

Potężne grupy interesów i sieci kryminalne korzystają z naszej bierności względem nowych form niewolnictwa – ostrzegł Papież spotykając się z uczestnikami konferencji międzynarodowej sieci zgromadzeń zakonnych zaangażowanych w walkę
z handlem ludźmi (w której uczestniczyła również nasza siostra Begona Inarra).
Ze względu na swój ponadnarodowy charakter i silne zakorzenienie w terenie ich działalność przynosi bardzo dobre rezultaty zarówno w walce z niewolnictwem, jak i w reintegracji społecznej ofiar tego procederu.

Rozpoczynając obrady uczestnicy spotkania złożyli wizytę w Watykanie. Zwracając się do nich Franciszek wskazał na szczególny kontekst Jubileuszu Miłosierdzia. „W tym czasie łaski – zauważył – wszyscy mamy głębiej wniknąć w tajemnicę Bożego miłosierdzia i jak Dobry Samarytanin, nałożyć balsam  miłosierdzia na tak wiele ran, które są obecne w naszym świecie”.

„Jedną z najboleśniejszych i wciąż otwartych ran jest handel ludźmi, współczesna forma niewolnictwa, która narusza nadaną przez Boga godność tak wielu naszych braci i sióstr. Jest to prawdziwa zbrodnia przeciw ludzkości. Choć wiele już zostało uczynione dla poznania szkodliwości i skali tego zjawiska, wiele nadal pozostaje do zrobienia, by bardziej uwrażliwić opinię społeczną i by ustanowić lepszą koordynację wysiłków podejmowanych przez rządy, władzę sądowniczą, prawodawców i pracowników społecznych. Jak sami dobrze wiecie, jednym z wyzwań tej pracy na polu uwrażliwiania, wychowania i koordynacji jest pewna obojętność czy wręcz zmowa, dość powszechna tendencja do odwracania się plecami, podczas gdy potężne interesy i sieci kryminalne oddają się swej działalności” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zauważył, że w takiej sytuacji tym ważniejsza jest działalność osób konsekrowanych, zwłaszcza zakonnic, na rzecz podnoszenia świadomości społecznej odnośnie do tej plagi, której ofiarą padają przede wszystkim kobiety i dzieci.

„W sposób szczególny dziękuję wam za wierne świadectwo Ewangelii miłosierdzia, czego dowodem jest wasze zaangażowanie na rzecz wyzwolenia i uzdrowienia ofiar. Wasza działalność na tym polu przypomina nam o ogromnych i często nie zdobywających rozgłosu staraniach, które są podejmowane od lat przez zgromadzenia zakonne, zwłaszcza żeńskie,
w opiece nad tymi, których godność została zraniona, bądź są napiętnowani swymi doświadczeniami (por. Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2015, 5). Myślę tu zwłaszcza
o szczególnym wkładzie kobiet, które towarzyszą innym kobietom i dzieciom w ich głębokim
i osobistym procesie uzdrowienia i reintegracji. Drodzy przyjaciele, wierzę, że dzieląc się w tych dniach swymi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami przyczynicie się do dawania bardziej skutecznego świadectwa Ewangelii na jednej z wielkich «peryferii» naszego współczesnego społeczeństwa” – powiedział Ojciec Święty.

Źródło: www.pl.radiovaticana.va

Zobacz również:
Siostro Victorio, czy możesz nam coś o sobie powiedzieć? Moje imię - Victoria - zostało
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *