Noc z Afryką 6/7 czerwca 2009

II edycja Nocy z Afryką

Już w sobotę po południu zaczęły wyrastać na deptaku chatki afrykańskie i palmy. Z każdą godziną przybywało dekoracji i informacji na temat sytuacji w Afryce z konkretnymi propozycjami włączenia się w pomoc Afryce:

1. Cała zbiórka z ofiar zostanie przekazana na Ośrodek Upendo Daima dla dzieci ulicy w Tanzanii.

2. Akcja Humanitarna zbierała na budowę studni w południowym Sudanie

Idąc deptakiem w kierunku Bramy Krakowskiej przechodziło się przez bramę w kształcie Afryki, a zaraz za nią witały nas siostry Opatrzności Bożej prezentujące Kamerun. W chacie prezentującej życie kobiety afrykańskiej można było nie tylko zobaczyć i przebrać się w piękne kolorowe stroje, zatańczyć taniec z ceremonii przedślubnej, ale także doświadczyć ciężkiej pracy kobiety jak ucieranie ziarna na kamieniu czy w moździerzu, bądź noszenie wody na głowie. Na podniesienie energii można było zakupić placek za symboliczną złotówkę. Siostra Heidi wraz z postulantka Agnieszką opowiadały o Afryce i naszej pracy prezentując afrykańskie batiki. Siostra Cecylia odpowiedzialna za namiot z Edukacją odpowiadała na liczne pytania zwiedzających. Tutaj była okazja do zobaczenia porównania poziomu edukacji w Polsce i w Afryce. Dalej w namiocie Dzieci Afryki, w którym obecna była Kamila, postulantka oglądać można było ciekawe fotografie, zakupić afrykańskiej bajki, a dla najmłodszych było wiele atrakcji artystycznych. Dużym wyzwaniem dla krajów Afryki jest podniesienie poziomu zdrowia. Ten problem prezentowany był przez osoby medyczne. Ania, nasza postulantka była tam obecna. Głodem Afryki jest pokój burzony przez konflikty zbrojne. Na pytanie dlaczego, jak, gdzie odpowiadał Paweł Mazurek – Misjonarz Afryki. Kościół w Afryce, żywy, dynamiczny i młody, w dynamiczny sposób przedstawiali Księża Werbiści. Przy studni słowa można było nie tylko zaspokoić pragnienie i głód fizyczny, ale przede wszystkim głód duszy, wyciągając Słowo i zabierając Je do domu aby się Nim sycić. W namiocie Akcji Humanitarnej opowiadali o potrzebie wody i rowerów w Sudanie. Zakupienie „kropelki” było okazją do wsparcia ich akcji. Wszystko to odbywało się w rytmach afrykańskiej muzyki i tańca przygotowanych przez młodzież we współpracy z braćmi Kapucynami.

O północy celebrowaliśmy Mszę Świętą aby objąć modlitwę sprawy misji i Kościoła w Afryce. Również na mszy obecne były elementy afrykańskie, które pomagały nam kierować serca na tamten kontynent i do ludzi tam mieszkających.

Deszcz nie zniechęcił ani organizatorów ani zwiedzających. Ta edycja odbyła się w porze deszczowej tak upragnionej w Afryce i również nam. Bogu neich będą dzięki. Zapraszamy na kolejną edycję już za rok.

Zdjęcia: Siostry Białe

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *