Obchody Dnia Walki z Trądem w Studium

W tym roku Medyczne Studium Zawodowe im. prof. St. Liebharta w Lublinie po raz kolejny włączyło się w obchody Dnia Walki z Trądem. Społeczność szkolna dzięki temu miała okazję do pogłębienia wiedzy na temat trądu oraz problemów jakie niesie ze sobą ta choroba. Dzień Walki z Trądem jest również okazją do wyrażenia przez uczniów jak i pracowników Studium solidarności z chorymi na trąd poprzez wsparcie finansowe inicjatyw pomocowych organizowanych w tym zakresie w różnych częściach świata.

W tym roku Dzień Walki z Trądem był obchodzony w Studium 29 stycznia 2009 r. Podobnie jak w roku ubiegłym w ramach obchodów w auli Studium odbyło się spotkanie na temat trądu, w którym uczestniczyła młodzież wraz z nauczycielami. Gościem spotkania była Siostra Cecylia Bachalska Misjonarka Afryki. Siostra podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem pracy z osobami chorymi na trąd, które niejednokrotnie spotykała podczas pobytu na misjach w Afryce. Dla słuchaczy treści przedstawione przez siostrę były tym bardziej cenne, ponieważ przekazywała je „koleżanka” po fachu – pielęgniarka z wykształcenia. Oprócz informacji medycznych, szczególnie wartościowe było podzielenie się siostry osobistym spotkaniem z osobami chorymi na trąd.

W drugiej części spotkania mieliśmy okazję obejrzeć multimedialną projekcję filmu dokumentalnego na temat życia i pracy dr Wandy Błeńskiej, wybitnej polskiej lekarki, misjonarki, która większość swego życia poświęciła dla chorych na trąd.

Ponadto w programie obchodów zorganizowano kiermasz ciast, z którego dochód w kwocie 306 zł., solidarnie z ideą tegorocznego Dnia Walki z Trądem, przeznaczono na budowę szpitala w Gabonie. Ciasta na kiermasz upiekły mieszkanki internatu Studium wraz z wychowawcami: mgr Anną Skórą, mgr Renatą Nowak i mgr Małgorzatą Kozik.

Zarówno tematyka trądu jak i inicjatywa kiermaszu ciast cieszą się wśród społeczności szkolnej dużym zainteresowaniem, dlatego pewnie organizacja obchodów Dnia Walki z Trądem będzie na stałe wchodziła w tradycję Szkoły.

 

Zobacz również:
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *