Dziękuję bardzo

Moi Kochani,
niesamowicie szybko umyka nam czas. I już wrzesień. Bardzo serdecznie dziękuję za wsparcie naszego dzieła misyjnego prowadzonego w 15 krajach Afryki już od 140 lat. W wielu krajach nasze Siostry były pierwszymi Misjonarkami mówiącymi ludziom o miłości Boga do człowieka. Dzięki Bogu, 8 września obchodziłyśmy  141 rocznicę Urodzin Zgromadzenia. Chwała Panu za nasze Zgromadzenie realizujące swój misyjny charyzmat w Afryce.

Pracując przez 15 lat w Afryce, w Tanzanii i Kenii nauczyłam się bardzo wielu spraw od tamtych ludzi. Między innymi to cieszyć się tym wszystkim co posiadamy, a inna sprawa to żyć chwilą obecną. Nie przyszło to tak samo od siebie. Żyjąc wśród ludzi i obserwując ich życie widziałam jak wielu Afrykańczyków umiera niespodziewanie szybko. Średnia życia w Tanzanii wynosi 42 lata. Smutny jest fakt, że co 5- te dziecko umiera przed ukończeniem 5 -go roku życia na malarię. Nigdy nie zapomnę jak pewnego dnia do gabinetu zabiegowego przychodzi pielęgniarka przyuczona do zawodu i mówi mi: „Niech siostra przyjdzie do gabinetu lekarskiego bo dziecko jest umierające.” Kiedy weszłam do gabinetu zobaczyłam matkę,  może 35 -letnią trzymającą w ramionach 6 letnią dziewczynkę. Jej twarz była pokryta potem, nogi zakurzone. Kiedy wzięłam dziecko w dłonie, ciało dziecka było jeszcze ciepłe, ale dziewczynka już nie żyła. Zadałam pytanie dlaczego tak późno przyszła do szpitala? Matka zaczęła opowiadać.  „Wczoraj przez cały dzień pracowałam na polu motyką, bo jest pora deszczowa. A wieczorem kiedy zmęczona wróciłam do domu starsza córka powiedziała mi, że Agnes choruje na malarię. W nocy nie zmrużyłam oka. Rano ok. godz. 6.00 wyruszyłam w drogę do szpitala. Podczas wędrówki prawie cały czas biegłam. Kiedy wchodziłam do wioski słyszałam jak Agnes jeszcze popłakiwała. Myślałam, że jeszcze zdążę?”. Kiedy ja spojrzałam na zegarek było południe, godz.12.00. Dokładnie 6 godzin zajęła matce podróż na nogach do szpitala. Niestety malaria była silniejsza od sześcioletniej Agnes.  Smutny jest fakt, że tak dużo dzieci umiera na malarię po dziś dzień w Afryce. Malaria jest chorobą, która po dziś dzień zabija najwięcej ludzi w Afryce. A bogate kraje prawie nic nie zrobiły, aby zatrzymać tę chorobę. Po dziś dzień nie ma szczepionki przeciwko malarii. Do nabycia są moskitiery- firanki, na które biedni ludzie nie mogą sobie pozwolić.

Jeżeli chcesz możesz pomóc wpłacając na moskitierę. Koszt jednej moskitiery to około 30 złotych. Możesz wpłacić na jedną lub na ile Ci serce dyktuje. Albo możesz wybrać  jeden z naszych projektów. Nie jestem w stanie wyrazić mojego ogromnego wzruszenia i wdzięczności za każdą złotówkę przeznaczoną dla najbiedniejszych ludzi w Afryce. Jestem jednak  przekonana, że Bóg wynagrodzi Waszą Kochani hojność. Ja w imieniu Zgromadzenia i Sióstr Misjonarek obiecuję moją modlitwę przed Panem.

Wdzięczna Siostra Cecylia Bachalska (Siostra Misjonarka Afryki – Siostra Biała)

Lublin, 15.09.2010

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *