Kardynał Charles Lavigerie – kalendarium

1825 : Charles Lavigerie przychodzi na świat w Bayonne we Francji.
Jest najstarszy wśród czwórki swojego rodzeństwa. Dwie służące uczą go modlitwy.

1840 : Wstępuje do Niższego Seminarium Duchownego w Laressore, w diecezji Bayonne.

1841 : W wieku 16 lat Charles opuszcza swoją rodzinę, aby wstąpić do Niższego seminarium Duchownego w Archidiecezji paryskiej. To tutaj zacznie się otwierać na wielkie problemy Francji, Kościoła i całego świata.

1843 : Rozpoczyna formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Issy, St Sulpice i otrzymuje sutannę. Jak potem powie to wtedy słyszy swoje pierwsze wezwanie do misji.

1847 : W wieku 22 lat Charles jest na pierwszym roku studiów kapłańskich. Jego biskup prosi go aby zdał maturę i zrobił licencjat. Po dziewięciu miesiącach jest przyjęty na drugi rok. Na Boże Narodzenie przyjmuje święcenia diakonatu.

1849 : Przyjmuje świecenia kapłańskie i przygotowuje się do doktoratu.

1853 : Zostaje nominowany profesorem historii Kościoła na Sorbonie.

1857 : Na prośbę swojego spowiednika, jezuity zostaje Dyrektorem „Dzieła Szkół Wschodnich”, Stowarzyszenia wspierającego Kościół na Bliskim Wschodzie.
Lavigerie widzi w tym palec Boży.

1860 : Po masakrze chrześcijan w Libanie, w Syrii Lavigerie udaje się na miejsce, aby udzielić potrzebnej pomocy ofiarom tej rzezi. Tam spotyka emira
Abd-El-Kader, muzułmanina, który otwiera swoje domostwo dla chrześcijan, aby ich chronić. Lavigerie odkrywa bogactwo cywilizacji arabsko-muzułmańskiej oraz bogactwo Kościoła Wschodniego. Podobnie jak św. Paweł w drodze do Damaszku odkrywa swoje powołanie misyjne.

1861 : Lavigerie zostaje wezwany do Rzymu i ustanowiony Członkiem Roty Rzymskiej. Zauważa brak międzynarodowego charakteru Kurii Rzymskiej.

1863 : Nie czując się dyplomatą ani sędzią Lavigerie błaga papieża, aby zwolnił go z tego stanowiska. Zostaje nominowany biskupem Nancy w wieku 38 lat. Jako swój herb wybiera miłość, którą symbolizuje pelikan karmiący swoje dzieci swoją własna krwią. To właśnie miłosierna miłość stanie się programem jego życia.

1866 : Lavigerie musi podjąć ważną decyzję. Z jednej strony ma do wyboru stanowisko z ramienia Episkopatu w Lyonie a z drugiej biskupstwo w Algierii w Mac Mahon. Natchniony przez Ducha Świętego daje odpowiedź w 24 godziny i wybiera Algierię. Pociąga go kontakt z muzułmanami ale patrzy również dalej w przyszłość a Algieria jawi mu się jako drzwi do całego kontynentu afrykańskiego.

1867 : Głód w Algierii będący następstwem inwazji szarańczy. Lavigerie bierze w opiekę sieroty i funduje sierociniec.

1868 : Nie znajdując odpowiednich współpracowników do realizacji swoich projektów powołuje do życia zgromadzenie Ojców Białych Misjonarzy Afryki. W tym samym roku zostaje również delegatem apostolskim dla Sahary i Sudanu.

1869 : Widząc potrzebę kobiet misjonarek Lavigerie powołuje do życia zgromadzenie Sióstr Białych Misjonarek Afryki, które będą się zajmować między innymi sierotami.

1870 : Lavigerie udaje się do Watykanu.

1872 : Przedstawia Stolicy Apostolskiej swoja kandydaturę na patronat z ramienia Kościoła Katolickiego w Jerozolimie. Zależy mu na tym, aby Kościół Wschodni powrócił do jedności z Rzymem. Nigdy nie uda się osobiście do Jerozolimy ale wyśle tam swoich duchowych synów – Ojców Białych.

1876 : Pierwsza karawana Ojców Białych wysłana do Sudanu zostaje zamordowana na pustyni. Drugą spotka ten sam los w roku 1881.

1878 : Pierwsza grupa Misjonarzy Afryki przybywa w okolice Wielkich Jezior. Ojcowie Biali osiedlają się w Jerozolimie.

1882 : Biskup Lavigerie zostaje nominowany kardynałem przez papieża Leona XIII.
Charles przyjmuje ten zaszczyt i che go wykorzystać do  rozwijania swoich dzieł.

1884 : Kardynał Lavigerie zostaje Prymasem Afryki.

1886 : Młodzi Ugandyjczycy składają świadectwo przynależności do Chrystusa i oddają za wiarę swoje życie.

1888 : Na prośbę papieża kardynał Lavigerie rozpoczyna kampanię przeciw niewolnictwu w całej Europie.

1892 : Kardynał Charles Lavigerie umiera w Algierze 26 listopada w wieku 67 lat. Jego ciało zostaje złożone w krypcie św. Ludwika w Kartaginie 8 grudnia.

Zobacz również:
Św. Wojciech urodził się ok. 956 r. w Libicach w Czechach w rodzinie spokrewnionej z
Encykliką "Egregiae virtutis" 31 grudnia 1980 roku Jan Paweł II ogłosił patronami Europy świętych Cyryla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *