Kamerun: „Hosanna” pośród palm

Uroczyste procesje Niedzieli Palmowej przeszły też w kameruńskich wioskach. Wejścia do leżących w buszu kaplic zdobiły ogromne liście palmowe. Mniejsze gałązki palm trzymali w rękach uczestniczący w liturgii wierni. W wielu parafiach odbyły się też zloty młodzieży.

Radosne „Hosanna” wyśpiewane przy dźwiękach tradycyjnych afrykańskich instrumentów, jak balafony, grzechotki i bębny, rozbrzmiało dziś w najdalszych zakątkach kameruńskiego buszu. Liturgie rozpoczęły się przed kaplicami. Wiele z nich to proste konstrukcje z patyków oblepionych gliną.

Wierni w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Atoku, by schronić się przed palącym tropikalnym słońcem, rozpoczęli obchody Niedzieli Palmowej pod ogromnym mangowcem, dającym cień. Następnie tanecznym krokiem, z gałązkami palm oliwnych w dłoniach, przeszli do sanktuarium. Procesję rozpoczynały odświętnie ubrane dzieci; niektóre z nich trzymały większe od siebie palmy. W kazaniu rektor sanktuarium, ks. Franciszek Filipiec MIC, wskazał na przykład Jezusa – Sługi, podkreślając, że takiej postawy bardzo potrzebuje kameruńskie społeczeństwo i Kościół. Po kazaniu w lokalnym języku maka, najmłodsi uczestnicy liturgii kilkakrotnie wspólnie wyznali, że Jezus jest prawdziwym Zbawicielem świata.

Obchody Niedzieli Palmowej zakończyły się procesją eucharystyczną i tańcem uwielbienia z wzniesionymi w górę liśćmi palmowymi w dłoniach. W liturgii uczestniczyła licznie młodzież, która z terenu całej parafii przybyła do sanktuarium na swe dwudniowe święto. Młodzi rozważali orędzie Benedykta XVI o chrześcijańskiej nadziei, próbując w niełatwej codzienności Kamerunu odkryć znaki nadziei na przyszłość.

 

Źródło: Radio Watykańskie

 

 

 

Zobacz również:
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *