s. Celina Natanek

Śluby wieczyste

 

 

 

 

 

 

7 września 2008 rok, w Kościele parafialnym p.w. Nawiedzenia NMP w Tarnawie – parafii rodzinnej, w Archidiecezji Krakowskiej, s. Celina Natanek złożyła śluby wieczyste jako Siostra Misjonarka NMP Królowej Afryki.

Do tej chwili przygotowywała się przez lata formacji i pracy na kontynencie afrykańskim jak i w Polsce. Bezpośrednie przygotowanie wraz z rekolekcjami s. Celina odbyła w Rzymie razem z sześcioma współsiostrami: Lucile Habimana z Kongo, Hortencia Sizalande Filipe z Mozambiku, Margaret Kibola z Tanzanii, Sabine z Mali, Clementine z Ruandy.

Parafia s. Celiny wraz z rodziną wzięła czynny udział w przygotowaniach tej uroczystości i z wielkim zaangażowaniem objęła s. Celinę modlitwą. Już kilka tygodni wcześniej schola prafialna ćwiczyła afrykańskie pieśni i tańce liturgiczne, którymi uświetniła liturgię Mszy Świętej. Parafianie wraz z nauczycielami zajęli się wystrojem Kościoła i szkoły, w której zebrali się goście. Piękne dekoracje przenosiły nas w świat Afryki i misji.

W wigilię ślubów, wieczorem, w Kościele odbyło się czuwanie dziękczynno błagalne z udziałem parafian, rodziny, sióstr, Ojców i grupy dziewcząt, wolontariuszek zaangażowanych w sprawy misji.

Na tą okazję przybyła Siostra Przełożona Generalna – s. Piluca Bonavente – Hiszpanka, s. Gertrud Glotzbach – Przełożona Prowincjalna z Niemiec, s. Agnes z Francji. Byli obecni Misjonarze Afryki z o. Jackiem Wróblewskim, Księża werbiści, Cystersi, Jezuici, liczni księża diecezjalni,ksiądz Tadeusz Dziedzic – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Krakowskiej, obecny proboszcz parafii Tarnawa ks. Tadeusz Filek, były proboszcz ks. Ryszard Pawluś oraz młodzi kapłani i klerycy. Na tę okazję przybył także ks. Paterni Patrick Mangi – z Tanzanii oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele s. Celiny.

W niedzielę już od rana widać było uroczysty nastrój wokół Kościoła. Dziewczynki w strojach krakowskich wprowadziły Siostrę do kościoła w uroczystym orszaku procesyjnym, otoczoną wieńcem zrobionym z dębowych liści.

 

 

 

 

 

 

 

Na początku Mszy Świętej rodzice siostry przekazali jej zapaloną świecę od Paschału – znak Chrystusa i łaski Chrztu Świętego, z której zrodziło się powołanie misyjne. Ewangelia odczytana została w dwóch językach – polskim i angielskim, ze względu na obecność gości z zagranicy. W czasie Litanii do Wszystkich Świętych siostra leżała krzyżem przed ołtarzem a wszyscy wierni zanosili modlitwę w jej intencji za wstawiennictwem Świętych. Następnie siostra złożyła śluby i otrzymała obrączkę jako znak przynależności do Chrystusa w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Afryki. Siostra podzieliła się z uczestnikami drogą swojego powołania.

Po trwającej prawie 2,5 godz. Mszy Świętej siostra spotkała się z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi w Szkole Podstawowej. Następnie po godz. 16-ej na boisku szkolnym rozpoczęły się występyprzygotowane przez scholę parafialną, dziecięcy zespół ludowy z Sadku oraz wolontariuszki z Lublina działające we wspólnocie Sióstr Białych, które oglądać mogli zaproszeni goście oraz wszyscy mieszkańcy miejscowości.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z listów uczestników i przyjaciół siostry zamieszczonych poniżej.

Zobacz również:
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *