Algieria: Nowe hipotezy w sprawie zabójstwa trapistów

Pojawiły się nowe informacje dotyczące śmierci siedmiu francuskich mnichów w Algierii w 1996 r. Piszą o tym 6 lipca francuskie dzienniki. Według dotychczasowej wersji zdarzeń zakonnicy z klasztoru trapistów w Tibéhirine zostali porwani i zamordowani przez zbrojne ugrupowanie islamskie. Nigdy nie znaleziono ich ciał, lecz jedynie odcięte głowy w pobliżu wioski Medea.
Emerytowany generał François Buchwalter zeznał 25 czerwca, że śmierć trapistów była wynikiem tragicznej pomyłki armii algierskiej. Według tych zeznań, podczas operacji wojskowej przeciwko ugrupowaniom islamistów w rejonie wiosek Bilda i Medea piloci helikopterów zobaczyli ognisko i ostrzelali je, będąc przekonani, że jest to obóz islamskich partyzantów. Po wylądowaniu żołnierze znaleźli wokół ogniska ciała mnichów z niedalekiego klasztoru.
Według gen. Buchwaltera historia męczenników z Tibéhirine została wymyślona przez armię algierską i milcząco zaakceptowana przez rząd francuski. Obie strony chciały uniknąć w ten sposób konfliktu dyplomatycznego.

Zaczerpniete: Radio Watykanskie 

Zobacz również:
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *