Afrykańskie szanse i zagrożenia

Gospodarka oparta na solidarności oraz zrównoważony rozwój to jedyna szansa dla Afryki. Takie wnioski wypłynęły z międzynarodowego sympozjum, jakie zorganizowała 29 listopada w Watykanie Papieska Akademia Nauk wspólnie z włoską fundacją Sorella Natura. Uczestnicy spotkania podkreślali potrzebę uniknięcia zarówno nadopiekuńczości ze strony państwa, jak także różnych form neokolonializmu.

Występując na tym forum kard. Laurent Monsengwo Pasinya z Kinszasy zwrócił uwagę na nierównomierność rozwoju Czarnego Lądu. Jak stwierdził, jest to „wzrost bez solidarności i bez głosu”, charakteryzujący się wysokim bezrobociem, słabością struktur demokratycznych, kryzysem tożsamości kulturowej i rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych. Kongijski purpurat zaznaczył, że Afrykańczycy powinni być uznawani nie tyle za beneficjentów rozwoju, co za twórców przemian.

Z kolei kard. Giovanni Battista Re analizując sytuację międzynarodową stwierdził, że „żyjemy jednocześnie w czasach najlepszych i najgorszych z możliwych”. Z jednej strony świat osiągnął nieprawdopodobny stopień dobrobytu, ale z drugiej nie daje sobie nadal rady np. z klęską głodu. Ten rozziew widać m.in. w kwestii odniesienia do środowiska naturalnego.

Uczestnicy konferencji wskazywali także na wewnętrzne przyczyny utrzymywania się afrykańskiego niedorozwoju. Chodzi zwłaszcza o niski poziom szkolnictwa i specyficzną kulturę animizmu, która podtrzymuje wśród ludzi zabobony i podziały plemienne.

źródło: Radio watykańskie.

Zobacz również:
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH na SOBOTĘ MISYJNĄ 9 listopada 2019, o godz.9.00 do domu SIÓSTR MISJONAREK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *