Konferencja o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim

ms, 2010-09-30
 

Dialog chrześcijańsko muzułmański będzie tematem spotkań przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych. Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 października na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Organizatorem konferencji popularno-naukowej „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia  i wyzwania.” jest Pracownia Języka i Kultury Arabskiej UMK we współpracy z Instytutem Dialogu „Dunaj” .Została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Pana Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia, Pana Michała Zaleskiego.
Inicjatywa wpisuje się w podejmowane przez różne instytucje działania o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym, promujące dialog między cywilizacjami i religiami oraz współpracę międzynarodową opartą na tolerancji i uznaniu unikalności wkładu różnych kultur i religii w rozwój ludzkości, co prowadzić ma do zbliżenia chrześcijaństwa i islamu oraz przezwyciężenia stereotypów wynikających z wzajemnej nieznajomości. Jej celem jest zatem propagowanie idei dialogu międzyreligijnego, przedstawienie genezy i historii dialogu pomiędzy chrześcijaństwem i islamem, analiza zasad konstruktywnego dialogu pomiędzy tymi wyznaniami, omówienie zagrożeń i wyzwań, jakie stoją przed owym dialogiem u progu XXI wieku.
W programie konferencji znajdzie się szereg spotkań z orientalistami, kulturoznawcami, religioznawcami, politologami, historykami i reprezentantami innych dyscyplin naukowych związanych z tematem, w tym z wybitnymi przedstawicielami polskiej i zagranicznej (USA, Niemcy, Rosja) sceny naukowej i znawcami problematyki dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego (Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, Muzułmański Związek Religijny. Jednym z punktów programu będzie koncert muzyki poważnej w wykonaniu Camerata Vladislavia dedykowany Janowi Pawłowi II, który odegrał szczególną rolę na płaszczyźnie dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego.
Miejsce konferencji: Wydział Filozoficzny UMK Collegium Maius, ul . Fosa Staromiejska 3, sala nr 307 im. Prof L. Kolankowskiego.

źródło: ekai.pl

Zobacz również:
Siostro Victorio, czy możesz nam coś o sobie powiedzieć? Moje imię - Victoria - zostało
9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugiej w tym roku akademickim Sobocie Misyjnej. Nasze spotkanie
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *