Uroczystości pogrzebowe ks. Marka Rybińskiego

Cała nasza wspólnota Sióstr Białych Misjonarek Afryki składa wyrazy współczucia Rodzinie, Najbliższym i Księżom Salezjanom z powodu śmierci ks. Marka Rybińskiego.
2 marca 2011 roku w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Marka Rybińskiego, salezjanina, misjonarza zamordowanego w Tunezji. We Mszy Świętej uczestniczyło około 1200 osób, wśród nich 250 kapłanów, siostry zakonne z różnych zgromadzeń, rodzina, przyjaciele, znajomi ks. Marka i wierni, którzy chcieli towarzyszyć zmarłemu salezjaninowi w ostatniej drodze.

Trumna z ciałem ks. Marka przybyła do Polski 1 marca. Z lotniska w późnych godzinach wieczornych przewieziono ją do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, gdzie odbyło się całonocne czuwanie. Przy trumnie na modlitwę zgromadziła się rodzina zmarłego, salezjanie, siostry salezjanki, młodzież z Salezjańskiego Ruchu Ewangelizacyjnego i Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. O północy rozpoczęła się Msza Święta w intencji zmarłego.

W środę rano ciało przewieziono do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie. Od godziny 10.30 do 12.00 wierni modlili się przy trumnie. Tuż przed liturgią żałobną siostra Grażyna Sikora odczytała życiorys zmarłego kapłana.

W samo południe Eucharystię rozpoczął abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z nim mszę celebrowali abp Henryk Hoser, biskup warszawsko- praski, bp Stanisław Budzik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski oraz około 250 kapłanów zakonnych i diecezjalnych. W ostatnim pożegnaniu wzięli udział salezjanie z Irlandii i Malty oraz konsul Tunezji w Polsce.

Homilię wygłosił ks. inspektor Sławomir Łubian. Podkreślił niezwykłą zdolność zmarłego do nawiązywania przyjaźni. „Miał w sobie ogromną sympatię do ludzi, a potrzebą przyjaźni dzielił się z innymi”. Taka postawa pomagała mu w owocnej pracy misyjnej.

Trumna z ciałem ks. Marka Rybińskiego została złożona w grobowcu salezjańskim na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

źródło: misje salezjańskie
Zobacz również:
Miłość to największe pragnienie każdego człowieka. Jeśli pragniesz odkryć, jak jesteś kochana, odkryć znaki Bożej
Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową,
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH na SOBOTĘ MISYJNĄ 9 listopada 2019, o godz.9.00 do domu SIÓSTR MISJONAREK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *